üç fazlı asenkron motorun bir fazlı çalıştırılması

Konular

üç fazlı asenkron motorun bir fazlı olarak çalıştırılması

Üç fazlı Asenkron motorlar zorunlu hallerde bir fazlı olarak çalıştırılabilmektedir. Üç fazlı Asenkron motorlar üç fazlı şebekeye bağlandığında fazlar arasındaki 120 şer derecelik faz farkından dolayı statorda döner alan meydana gelir. Bir fazlı sistemde sargılar arasında faz farkının oluşabilmesi için motora kondansatör bağlanır. Asenkron motorun her hangi iki ucuna faz nötr gerilimi uygulanır, bunlardan bir tanesi ile motorun boşta kalan üçüncü ucu arasına da uygun değerli kondansatör bağlanır. Bu durum hem Yıldız bağlantı hem de Üçgen bağlantı için geçerlidir.

3 fazlı asenkron motorun 1 fazlı çalıştırılması

Motorun devir yönünü değiştirmek istediğimizde Faz ucunu kondansatörün diğer ucunun bağlı olduğu girişe taşımamız yeterlidir.

3 fazlı asenkron motorun 1 fazlı çalıştırılması

Animasyon için tıklayınız...

Devrenin Çalışması:

İleri butonuna bastığımızda I kontaktörü enerjilenir, mühürlemesini yapar, güç devresinde bulunan güç kontaklarını kapatır. Faz ucu motorun U ucuna gelir ve motor ileri yönde çalışır.

Stop butonuna bastığımızda I kontaktörünün enerjisi kesilir, motor durur.

Geri butonuna bastığımızda G kontaktörü enerjilenir, mühürlemesini yapar, güç devresinde bulunan güç kontaklarını kapatır. Bu sefer Faz ucu motorun V ucuna gelir ve motor geri yönde çalışır.

© 2018 elektrikdersimiz.org